Carlos Sainz Jr.

8
4
2

Carlos Sainz Vázquez de Castro, známější jako Carlos Sainz Jr. (* 1. září 1994 Madrid), je španělský automobilový závodník. Je synem legendárního pilota WRC a dvojnásobného mistra světa Carlose Sainze. Od roku 2015 závodí ve Formuli 1 v současnosti za tým Scuderia Ferrari, kde nahradil Sebastiana Vettela. Je fanouškem Realu Madrid a v roce 2018 byl předjezdcem na Rallye Monte Carlo.

...

Formule 1

Toro Rosso (2015-2017)

2015

Dne 28. +more listopadu 2014 bylo oznámeno, že v sezóně 2015 Sainz nastoupí jako jezdec týmu Toro Rosso. Jeho týmovým kolegou byl Max Verstappen.

V prvním závodě v Austrálii se kvalifikoval na osmém místě a v závodě dojel na místě devátém. Ve třetím tréninku před Velkou cenou Ruska narazil tvrdě ve třinácté zatáčce do bariéry. +more Poté, co strávil noc v nemocnici, mu bylo umožněno další den závodit, ale závod nedokončil. Poslední body v sezóně získal za sedmé místo ve Velké ceně USA.

V sezóně získal 18 bodů a obsadil celkové 15. místo.

2016

V úvodní Velké ceně Austrálie dojel na devátém místě.

V Bahrajnu po kolizi nedojel. S výjimkou Velké ceny Evropy dokázal od Velké ceny Španělska po Velkou cenu Maďarska pravidelně bodovat.

Se ziskem čtyřiceti šesti bodů obsadil celkové 12. místo.

2017

V první Velké ceně Austrálie skončil na osmém místě.

V mokrém závodě v Číně zůstal jako jediný na suchých pneumatikách. Tato strategie se vyplatila, v závodě skončil na sedmém místě. +more Závod v Bahrajnu po kolizi s Lancem Strollem nedokončil. V domácí Velké ceně Španělska skončil na sedmém místě. V Singapuru skončil na skvělém čtvrtém místě. Poslední závod s týmem Toro Rosso v Japonsku kvůli nehodě nedokončil.

Renault (2017-2018)

2017

Během Velké ceny Japonska bylo oznámeno, že od Velké ceny USA Sainz nahradí Jolyona Palmera v týmu Renault.

První závod v USA za tým Renault dokončil na sedmém místě. Závod v Mexiku kvůli problémům s řízením nedokončil. +more Ve Velké ceně Brazílie skončil na jedenáctém místě. Poslední závod v Abú Zabí nedokončil.

V sezóně získal 54 bodů a obsadil 9. místo.

2018

V prvních osmi závodech s výjimkou Velké ceny Bahrajnu dokázal pravidelně bodovat. Závod ve Velké Británii po kolizi nedokončil. +more Sezónu zakončil šestým místem ve Velké ceně Abú Zabí. Celkově získal 53 bodů a obsadil 10. místo.

McLaren (2019-2020)

2019

Dne 16. +more srpna 2018 bylo oznámeno, že Sainz bude v sezóně 2019 závodit za tým McLaren. Jeho týmovým kolegou byl nováček Lando Norris.

První dva závody v Austrálii a v Bahrajnu kvůli technickým problémům nedokončil. Kromě Velké ceny Kanady dokázal od Velké ceny Ázerbájdžánu po Velkou cenu Maďarska pravidelně bodovat. +more Závody v Belgii a v Itálii opět kvůli technickým problémům nedokončil. V Rusku dokázal znovu bodovat, když skončil na šestém místě. Další přínos bodů získal v Japonsku, když skončil na pátém místě. V Mexiku se po vydařeném startu ze sedmého místa dlouho držel na místě pátém, ale kvůli nevydařené strategii týmu dokončil závod až na třináctém místě. Po penalizaci Lewise Hamiltona se v Brazílii dostal na třetí místo. V poslední závodě v Abú Zabí skončil na desátém místě. Díky zisku jednoho bodu z posledního závodu skončil na celkovém 6. místě s 96 body.

2020

V poslední sezóně s týmem McLaren se v úvodním závodě v Rakousku umístil na pátém místě. V následujícím závodě ve Štýrsku skončil devátý. +more Navíc si připsal bod za zajetí nejrychlejšího kola. I v Maďarsku, po penalizaci Kevina Magnussena, skončil na devátém místě. V následujícím závodě ve Velké Británii se držel celou dobu na pátém místě, ale kvůli defektu v předposledním kole závod dokončil mimo body na třináctém místě. I následující týden během Velké ceny 70. výročí Formule 1 skončil na třináctém místě. Další body získal při domácí Velké ceně Španělska, kde skočil šestý. Do závodu v Belgii kvůli problémům s výfukovým potrubím nenastoupil. Při Velké ceně Itálie dlouho útočil na první pozici, kterou držel Pierre Gasly, ale nakonec se mu ho předjet nepodařilo a skončil na druhém místě. Získal tak svoje druhé pódiové umístění v kariéře. Následující závod v Toskánsku po kolizi nedokončil. Ani závod v Rusku po nehodě nedokončil. Další body získal za páté místo při Velké ceně Eifelu. Po startu Velké ceny Portugalska se dostal na první pozici, ale udržel ji pouze několik kol. Nakonec skočil na šestém místě. Do Velké ceny Turecka startoval po penalizaci z patnáctého místa. Závod dokončil po skvělé jízdě na pátém místě. I následující závod v Bahrajnu dokončil na pátém místě. Velkou cenu Sachíru dokončil těsně za stupni vítězů na čtvrtém místě. V posledním závodě sezóny v Abú Zabí, který byl zároveň Sainzovým posledním závodem pro tým McLaren, se umístil na šestém místě.

V sezóně získal 105 bodů a obsadil celkové 6. místo.

Ferrari (2021-dosud)

2021

Po nečekaném odchodu Sebastiana Vettela z týmu Ferrari, byl Sainz dne 14. +more května 2020 oznámen jako nový jezdec Ferrari pro rok 2021.

V premiérovém závodě za nový tým, který se konal v Bahrajnu, se umístil na osmém místě. V dalším závodě, který se konal v Itálii, se umístil na pátém místě. +more Při Velké ceně Portugalska se kvůli brzké zastávce v boxech začal na konci závodu propadat, jelikož jeho pneumatiky byly silně opotřebovány a skončil těsně mimo body na jedenáctém místě. Další body získal za sedmé místo při Velké ceně Španělska. Do Velké ceny Monaka se kvalifikoval na čtvrtém místě. I díky odstoupení soupeřů v závodě se umístil na druhém místě a získal tak své první pódiové umístění pro nový tým. V závodě v Ázerbájdžánu obsadil osmé místo. Ve Francii se tým Ferrari trápil a z toho důvodu skončil Sainz těsně za body na jedenáctém místě. Další body získal ve Velké ceně Štýrska, ve Velké ceně Rakouska a ve Velké ceně Velké Británie. Závod v Maďarsku dokončil na čtvrté místě, ale díky diskvalifikaci Sebastiana Vettela se posunul na pódiové třetí místo. Do Velké ceny Belgie startoval z jedenáctého místa, ale kvůli silnému dešti se odjela pouze dvě kola za safety carem a závod byl ukončen. Závody v Nizozemsku a v Itálii dokončil na bodech. Další pódium získal při Velké ceně Ruska, kde obsadil třetí místo. Do Velké ceny Turecka startoval z poslední řady a během závodu se dokázal probojovat až na osmé místo. Závod v USA dokončil na sedmém místě a závod v Mexico City na místě šestém. Do kvalifikačního sprintu, který se konal před Velkou cenou São Paula odstartoval z pátého místa. Hned po startu se dostal na třetí místo, které udržel až do konce sprintu a zajistil si tak třetí místo na startu do hlavního závodu. V hlavním závodě ztratil tři pozice a do cíle dojel na šestém místě. V dalsích závodech dokázal pravidelně bodovat a v posledním závodě sezóny, který se jel v Abú Zabí, získal další pódiové umístě, když obsadil třetí místo.

Ve své první sezóně s týmem Ferrari získal 164,5 bodů a obsadil konečné 5. místo.

2022

V úvodním závodě sezóny, který se konal v Bahrajnu, se umístil Sainz na druhém místě a zajistil tím double týmu Ferrari, když jeho týmový kolega Charles Leclerc závod vyhrál.

Kompletní výsledky ve Formuli 1

RokTýmŠasiMotor1234567891011121314151617181920212223BodyUmístění
2015Scuderia Toro RossoToro Rosso STR10Renault Energy F1-2015 1,6 V6 tAUS 9MAL 8CHN 13BHR RetESP 9MON 10CAN 12AUT RetGBR RetHUN RetBEL RetITA 11SIN 9JPN 10RUS RetUSA 7MEX 13BRA RetABU 111815. místo
2016Scuderia Toro RossoToro Rosso STR11Ferrari 060 1,6 V6 tAUS 9BHR RetCHN 9RUS 12ESP 6MON 8CAN 9EUR RetAUT 8GBR 8HUN 8GER 14BEL RetITA 15SIN 14MAL 11JPN 17USA 6MEX 16BRA 6ABU Ret4612. +more místo
2017Scuderia Toro RossoToro Rosso STR12Renault R. E. 17 1,6 V6 tAUS 8CHN 7BHR RetRUS 10ESP 7MON 6CAN RetAZE 8AUT RetGBR RetHUN 7BEL 10ITA 14SIN 4MAL RetJPN Ret549. místo
Renault Sport F1 TeamRenault R. S. 17USA 7MEX RetBRA 11ABU Ret
2018Renault Sport F1 TeamRenault R. S. 18Renault R. E. 18 1,6 V6 tAUS 10BHR 11CHN 9AZE 5ESP 7MON 10CAN 8FRA 8AUT 12GBR RetGER 12HUN 9BEL 11ITA 8SIN 8RUS 17JPN 10USA 7MEX RetBRA 12ABU 65310. místo
2019McLaren F1 TeamMcLaren MCL34Renault E-Tech 19 1,6 V6 tAUS RetBHR 19†CHN 14AZE 7ESP 8MON 6CAN 11FRA 6AUT 8GBR 6GER 5HUN 5BEL RetITA RetSIN 12RUS 6JPN 5MEX 13USA 8BRA 3ABU 10966. místo
2020McLaren F1 TeamMcLaren MCL35Renault E-Tech 20 1,6 V6 tAUT 5STY 9HUN 9GBR 1370A 13ESP 6BEL DNSITA 2TUS RetRUS RetEIF 5POR 6EMI 7TUR 5BHR 5SKR 4ABU 61056. místo
2021Scuderia Mission Winnow FerrariFerrari SF21Ferrari 065/6 1,6 V6 tBHR 8EMI 5POR 11ESP 7MON 2AZE 8FRA 11STY 6AUT 5GBR 6HUN 3BEL 10‡NED 7ITA 6RUS 3TUR 8USA 7MXC 6SAP 63QAT 7SAU 8ABU 3164,55. místo
2022Scuderia FerrariFerrari F1-75Ferrari 066/7 1,6 V6 tBHR 2SAU 3AUS RetEMI Ret4MIA 3ESP 4MON 2AZE RetCAN 2GBR 1AUT RetFRA 5HUN 4BEL 3NED 8ITA 4TBASINJPNUSAMXCSAPABU1875. místo